Keď sa partneri na seba hnevajú, nie je to samo o sebe známkou budúceho rozpadu vzťahu či manželstva. Príznaky budúceho rozpadu sa skrývajú skôr v spôsobe, akým sa partneri hádajú. Keď sa niektoré formy hnevu utrhnú z reťaze, sú pre vzťah natoľko smrtiace, že ich John Gottman nazval 4 jazdci Apokalypsy.
Do srdca manželstva sa zvyknú vkradnúť v nasledujúcom poradí: kritika, pohŕdanie, defenzívnosť, vytváranie psychologickej steny. Postupne vám vysvetlím, ako sa tieto príznaky prejavujú.

1. Kritika

2. Pohŕdanie
Vzniká z pocitu nadradenosti nad partnerom ako forma neúcty. Môže sa prejaviť posmešným úškľabkom nad návrhom alebo komentárom partnera. Takisto sarkazmus a cynizmus sú prejavom pohŕdania (poznámka autorky: Podľa mňa sarkazmus môže byť aj druh humoru, ktorý partneri používajú – podstatné je, či sú v rámci sarkazmu na rovnakej vlne a či sarkazmus jedného z partnerov nezraňuje toho druhého. Ak sa tak deje (že to jednému partnerovi ubližuje), je to prejav neúcty a pohŕdania. Ďalšími prejavmi sú aj nadávanie partnerovi, otáčanie očí smerom k stropu, posmešky a urážlivý humor (poznámka autorky: Stretávam sa s tým, že keď jeden partner nevhodne zvoleným humorom ublíži druhému, namiesto vety “Prepáč, nevedel/a som, že sa ťa to takto dotkne, to som nechcel/a.” povie:”Joooj, veď som len žartoval/a. Čo nemáš zmysel pre humor?” Takáto reakcia môže byť zraňujúca, lebo vyvoláva vinu na strane toho, kto už bol zranený uštipačným humorom). Pamätajte, že je takmer nemožné vyriešiť problém, keď súčasne partnerovi dávate najavo, že ste z neho znechutení. (Pre zaujímavosť: Partneri, ktorí sebou navzájom pohŕdajú, sú náchylnejší k infekčným chorobám (nádcha, chrípka a pod.) než ostatní ľudia.) Pohŕdanie sa vyživuje dlhodobým negatívnym zmýšľaním o partnerovi (a to sa objavuje hlavne vtedy, keď máte nevyriešené spory).

3. Defenzívnosť
Častou reakciou na útočnosť jedného z partnerov je tendencia brániť sa. Z výskumu vyplýva, že je to málokedy žiaduce. Útočiaci partner zväčša neprestane a neospravedlní sa. To preto, že defenzívnosť (obraňovanie) je v podstate určitou formou obviňovania partnera. Vlastne tým hovoríte: “Problém nie je vo mne, je v tebe.” Jedným z typov defenzívnosti je pozícia “nevinnej obete”. Takéto nariekanie partnerovi hovorí: “Prečo sa po mne vozíš? Veď toho pre teba toľko robím. Tebe sa človek nezavďačí.”

4. Vytváranie psychologickej steny
Objavuje sa vtedy, keď kritika a pohŕdanie spôsobuje defenzívnosť, až sa napokon jeden z partnerov emocionálne odpojí. Môže to byť aj ochrana pred fyzickým a psychickým zaplavením, ktoré vzniká, keď je zloba partnera tak ničivá a náhla, že vás paralyzuje. Keď si človek vytvára psychologickú stenu, môže sa dívať do zeme a vôbec sa neozve – je ako kus skaly. Pritom vás počuje, ale jeho správanie pôsobí tak, akoby mu nezáležalo na tom, čo hovoríte. Toto správanie sa môže objaviť u žien i mužov, častejšie je však u mužov (v 85 % prípadov). A prečo je to tak? Mužský obehový systém je reaktívnejší než ženský a pomalšie sa regeneruje. Robert Levenson, PhD. a jeho študentka Loren McCarterová z Kalifornskej univerzity robili výskum, z ktorého vyplynulo, že pokiaľ počujú muž a žena náhle veľmi hlasitý a krátky zvuk (podobný prasknutiu pneumatiky), tep muža stúpne na vyššiu hodnotu než tep ženy a zostane zvýšený dlhšiu dobu. Psychológ Dolf Zillman, PhD. z Univerzity v Alabame zistil, že pokiaľ sú mužské subjekty vystavené hrubému správaniu a potom majú 20 minút relaxovať, ich krvný tlak vzrastie a zostane zvýšený až do chvíle, kedy sa môžu pomstiť. Pokiaľ rovnakému správaniu čelia ženy , behom 20 minút sa dokážu upokojiť. Z toho vyplýva, že manželská hádka si zdá sa vyberá u mužov väčšiu telesnú daň než u žien. Je preto logické, že muži majú väčšiu tendenciu sa hádkam vyhýbať.
