Ďalší veľmi dôležitý rituál, ktorý som do svojho života zaviedla, je poobedňajší “šlofík”. Je mi jasné, že nie každé povolanie umožňuje pospať si po obede. Napriek tomu si myslím, že každý z nás si môžeš nájsť aspoň chvíľku času na to, aby zavrel oči a upokojil svoju myseľ. Pod takýmto šlofíkom mám na mysli minimálne 20 min. oddychu, niekedy to môže byť aj 40 alebo 60 min., to závisí od vašich možností.
Dôležité ale je, aby ste zatvorili oči, ak chcete, môžete použiť aj ponožku alebo nejakú látku, ktorú si cez tie oči prehodíte, aby ste nevnímali denné svetlo. Rôzne štúdie preukázali, že už po 20 min. takéhoto oddychu sa vaše kognitívne funkcie dokážu obnoviť takmer na 100%. To znamená, že už po 20 min. (v ideálnom prípade 40-60 min.) kvalitného šlofíka môžete pokračovať v ďalšom fungovaní až do večera a nepociťujete únavu. Ja to mám na sebe naozaj odskúšané a je to pre mňa neuveriteľne fascinujúce. Väčšinou si pospím tak okolo tej 3. hodiny. Dĺžka závisí od toho, aké mám ešte ďalšie povinnosti. Niektorí odborníci odporúčajú tzv. manažérsky spánok, čo znamená, že si máte zobrať do ruky kľúče, oprieť sa o stoličku alebo kreslo a relaxovať až dovtedy, kým vám tie kľúče nespadnú na zem. Keď vám tie kľúče spadnú na zem, znamená to, že sa z hladiny alfa, čo je relaxačná rovina nášho vedomia, dostávate už do spánku.
Ak však máte možnosť si poobede trošku zdriemnuť, určite to využite, vaše telo sa vám poďakuje. Pamätáte sa, aké to pre nás bolo, keď sme chodili do materskej školy a mohli poobede spať? Vtedy mnohí z nás spať nechceli, teraz by sme pre túto možnosť aj zabíjali . Zabíjať však nikoho nemusíte, len si pre seba skúste nájsť chvíľku času.
Pre tých, ktorí nemajú možnosť dať si šlofíka, je tu ešte možnosť meditácie. Nemusíte si pod tým predstavovať nič šialené, nejde o žiadne krkolomné polohy, v ktorých meditujete. Ide skôr o jednoduché dychové cvičenie, kedy sa oddelíte od vonkajšieho sveta, a to tým, že zatvoríte oči a sústredíte sa iba na svoj nádych a výdych. Zároveň sa snažíte neriešiť to, čo beží vašou mysľou a ak aj nejaká myšlienka príde, jednoducho sa opätovne zamerajte na svoje dýchanie a nechajte tú myšlienku odísť.
Je dokázané, že v jednej sekunde môžeme myslieť iba na jednu vec, takže vám môže pomôcť zameranie na svoj dych (tým sa odpútate od myšlienok). To, čo nepomáha, je snaha zakázať si, aby sme na niečo nemysleli. Tým, že sa snažíte na niečo nemyslieť, v podstate na to myslíte. Sprvoti je to niekedy náročné, takže si to vôbec nevyčítajte, ak myšlienky prichádzajú, postupne s nácvikom meditácie sa dokážete stále lepšie a lepšie oddeliť nielen od vonkajšieho sveta, ale aj od vlastnej mysle.
Prečo vám hovorí o tejto meditácii? Pretože ak nemôžete spať počas dňa, môžete si nájsť aspoň 5 – 10 minút času na takúto krátku dychovú meditáciu, ktorá vás môže nabiť potrebnú energiou, ktorú potrebujete do ďalších aktivít.